Photoshop vam omogućava da na različite načine uklonite neželjeni sadržaj sa slike. Jedan od alata koje možete upotrebiti za rešavanje ovakvih problema je Spot Healing Brush Tool, pa ću vam odmah pokazati kako se on koristi.
Za početak ću primenom alatke za zumiranje uvećati odgovarajući deo fotografije a zatim pokušati da čitav postupak izvršim na osnovnom sloju (Background). Zato ću odmah pokrenuti funkciju Healing Brush Tool i kursor postaviti iznad detalja koji bih želeo da uklonim. U ovo trenutku je najvažnije da kružić koji označava veličinu četkice bude veći od same mrlje a ako to kod vas nije slučaj, iskoristite tastere za velike zagrade ([ i ]) i ispravite ovaj nedostatak. Isti efekat možete postići ako na traci sa opcijama potražite odgovarajuću ikonicu i promenite parametar koji je odgovoran za veličinu (Size). Pošto je kod mene još uvek aktivna opcija koja služi za uklanjanje mrlja, ja ću još malo korigovati veličinu četkice i jednim klikom ukloniti ovu tamnu tačku. Na isti način mogu da uklonim još nekoliko sličnih elemenata ali moram da vam skrenem pažnju da će se ove izmene direktno odraziti na sadržaj originalne slike što u nekim situacijama može da predstavlja problem.
Ukoliko želite da zadržite originalni sadržaj i unesete promene koje se lako mogu poništiti, primenite sledeći postupak. Za početak je potrebno da izborom ikonice za znakom plus (+) kreirajte novi sloj a ja ću odmah dvostrukim klikom na njegov naziv (Layer 1), preći u režim koji mi omogućava promenu ovog parametra. Čim unesem novo ime npr. Healing i pritisnem Enter, biću u prilici da pređem na sledeći korak a to podrazumeva aktiviranje opcije Sample All Layers, jer mi ona omogućava da selektujem sadržaje koji se nalaze na svim slojevima. To u praksi znači da će funkcija za uklanjanje mrlja biti u mogućnosti da preuzme sadržaj koji se nalazi na osnovnom sloju a ispravku postavi na onaj koji sam prethodno kreirao. Na taj način će originalni sadržaj ostati netaknut, pa ću u svakom trenutku moći da ga ponovo iskoristim.
Pre nego što vam pokažem kako to izgleda u praksi, ja ću još malo povećati kružić koji predstavlja četkicu i zatim kliknuti na ovu crvenu površinu. Ona će automatski biti uklonjena sa ekrana pa mogu da još nekoliko puta ponovim isti postupak i na taj način „očistim“ površinu betonskog zida. Ukoliko je element koji treba ukloniti veći od trenutno aktivne četkice, jednostavno „ofarbajte“ odgovarajuće područje a Photoshop će automatski obaviti ostatak posla.
Ako se pitate gde su nestali svi ovi sadržaji, jednostavno isključite prikaz sloja na kome se nalazi osnovna fotografija pa ćete videti da su oni prekriveni uzorcima koji se nalaze na drugom sloju. Ja ću ponovo prikazati kompletnu sliku i ovoga puta ukloniti sadržaj novog sloja što će za posledicu imati povratak na početno stanje.
Iste rezultate možete postići i na nešto drugačiji način a da bih vam pokazao o čemu se zapravo radi, ja ću prvo prikazati čitavu sliku a zatim uveličati detalj na kome se vidi nekoliko kanapa. Njih bih takođe mogao da uklonim primenom alatke Spot Healing Brush Tool ali bih ovom prilikom želeo da vam pokažem i kako možete da kontrolišete čitav postupak.
Pre toga ću još malo uveličati odgovarajući detalj a zatim pokrenuti funkciju za uklanjanje mrlja i veličinu četkice uskladiti sa širinom užeta. Ako nakon toga „ofarbam“ ovo područje, primetićete da je program automatski upotrebio i deo ovog zelenog oslonca a to znači da ću morati naknadno da ispravljam ovu nepravilnost. Sve ovo se ne bi desilo da sam umesto alatke za automatsko uklanjanje mrlja upotrebio npr. onu koja služi za kloniranje (Clone Stamp Tool) jer bih u tom slučaju bio u mogućnosti da direktno izaberem mesto sa koga će biti izvršeno uzorkovanje.
Pre nego što dovršim ovu lekciju, želeo bih da vam pokažem kako se uklanjaju veći objekti. U tom cilju ću iskoristi uže koje se nalazi na sredini slike, pokrenuti alatku Spot Healing Brush Tool i malo povećati kružić koji predstavlja četkicu. Ako nakon toga pređem preko prvog segmenta, ova vertikalna linija će delimično nestati sa ekrana ali se postavlja pitanje da li je moguće ubrzati čitav proces. Za postizanje ovakvog efekta je potrebno prvo kliknuti na jedan kraj ovog užeta a zatim uz držanje Shift tastera pomeriti kursor do dna slike i ponovo pritisnuti levo dugme. To će za rezultat imati uklanjanje svih sadržaja koji su se nalazili na toj liniji a to je efekat koji sam i želeo da postignem.